• Wpisów: 24
  • Średnio co: 93 dni
  • Ostatni wpis: 5 lat temu, 19:43
  • Licznik odwiedzin: 28 260 / 2331 dni
 
jezioro1
 
lola12: Ciąża u psa.
Suki w zależności od rasy i wielkości są gotowe do rozpłodu w wieku 8-12 miesięcy. Ruję przechodzą średnio raz na pół roku i trwa ona ok. 14 dni. Najczęściej miedzy 11 a 13 dniem suka może zostać skutecznie pokryta. Po 9 tygodniach można oczekiwać narodzin szczeniąt. Długość ciąży jest jednak ruchoma i może wynosić od 56 do 70 dni.

Przed porodem suka powinna być przebadana przez lekarza weterynarii w celu wykluczenia ewentualnych komplikacji. Najczęściej szczeniaki pojawiają się na świecie co 15 min. W tych odstępach czasu suka uwalnia nowo narodzone szczenię z pęcherza płodowego, odgryza pępowinie i czyści malucha. Po upływie 2 do 3 godzin po narodzinach, szczeniaki odczuwają pierwszy głód.

Pierwsze trzy tygodnie życia to dla szczeniąt okresy snu i jedzenia. Matka ciągle je karmi. W ciągu tego czasu masa ciała piesków podwaja się z każdym tygodniem. Około 4 tygodnia, suka zaczyna karmić miot nie tylko mlekiem ale i swoim, zwracanym, nieco już nadtrawionym pokarmem. Jest to znak dla właściciela, że można zacząć dokarmiać maluchy. Zazwyczaj jest to pokarm półpłynny. Dopiero po upływie kolejnego tygodnia można dodać kawałeczki karmy stałej. Większość hodowców uważa, że liczba karmień w ciągu dnia powinna wynosić 5. Należy jednak pamiętać, że przed pierwszym posiłkiem szczenie powinno się załatwić.

Przez cały okres opieki nad małymi suka potrzebuje wiele spokoju i intymności. Kiedy szczenięta osiągają 8-10 tygodni suka odsadza maluchy. Jeszcze się, od czasu do czasu, z nimi bawi, pilnuje je, ma na oku, ale tak naprawdę, moment rozstania jest już bliski. Zanim on nastąpi to maluchy powinny być już odrobaczone i zaszczepione.

Nie możesz dodać komentarza.